Átalakíthatja az építőipart az épületinformációs modell alkalmazása – mondta Kuczogi László, a K-ép Stúdió ingatlandigitalizációs szakértője. Az úgynevezett BIM-szabályozás már 2023-ban bekerült az építési törvénybe, most viszont megjelent egy erre vonatkozó rendelet is.
A BIM a 3D-s tervhez csatolva többletinformációkat tartalmaz, ez a többi között támogatja a tervezők és a megrendelők munkáját, a kivitelezést, illetve az üzemeltetést is hatékonyabbá teszi, és a költségeket is csökkenteni tudja.
Az ingatlandigitalizációs szakértő szerint a BIM alatt nem elsősorban a modellezést értjük, hanem a menedzsmentet, sőt úgy is fogalmazható, hogy a rövidítés a Building Information Management helyett a lehető legjobb információkezelésre, a Better Information Managementre utal.
Németh Dániel, az AFMTEC üzletfejlesztési vezetője kifejtette: a modellel a tervezésnél a szakágak közötti kommunikáció is javul, mert a közös adathozzáférés is gyorsítja a munkát. Hozzátette: a BIM-rendelet egyik legfontosabb része a Common Data Environment (CDE). Ez egy olyan platform, amely a tervezés, kivitelezés fázisaiban egy helyen, egy felhőben elérhetővé teszi az információkat minden résztvevő számára. Így például a tervezők már nem is a saját hardverükön végzik a munkájukat, hanem egy közös adatkörnyezetben.
Az üzletfejlesztési vezető a tapasztalatokról elmondta: a rendelet a piaci szereplőket komoly technológiai felkészültségre és képzésre ösztönzi, éppen ezért az állami szektorhoz kapcsolódó tervezők, kivitelezők és az üzemeltetők most rohamléptekben fejlesztenek. További részletek Érczfalvi András interjújában.