A projekt helyszíne a Közép-dunántúli Országos Büntetésvégrehajtási Intézet – Baracska Annamajor területén lévő börtön körletei.
Az intézet területén részben decentralizált hőellátással, valamint egy központi gőzkazántelep működtetésével biztosították a hőellátást. Feladatként az intézet teljes decentralizált hőellátó rendszerének kialakítását, központi számítógépes vezérlésű távfelügyeleti rendszer kiépítését tűzték ki, az Ajánlattevő finanszírozásában, ún. ESCO konstrukcióban, valamint a futamidő alatt a gázszolgáltatóval kötött közüzemi szerződés átvállalását és a korszerűsített hőellátó rendszerrel végzett hőszolgáltatást a Megrendelő részére.
Az épületek hőellátó rendszerei korszerűsítésre szorultak, ezt 2008-ban aCothec Kft. közreműködésével valósítottákmeg.
A körletek hőellátása a rekonstrukció előtt az alábbi meglévő berendezésekkel működött: 2 db Remeha GAS 350 (175 kW/db) típusú atmoszférikus gázégővel ellátott melegvízkazánnal, 1 db Vaillant falikazánnal (24 kW), a kutyatelep egy FÉG ZC-18 típusú falikazánnal (18 kW), 1 db Quadriga falikazánnal (15 kW), 2 db FÉG ZC-18 típusú falikazánnal (2×18 kW), 1 db Hőterm FUSO ÖV 56 típusú falikazánnal (56 kW), 1 db Hőterm 41 ESB típusú falikazánnal (41kW), 1 db C40.3 típusú falikazánnal, 1 db Thermo-Celsius 80E (80 kW) és 1 db Buderus-Logomatic (2×26 kW) típusú kazánnal.
A börtönterület hőellátását alapvetően a központi kazánházból oldották meg, ahol 4 darab Uniferro SB 60 típusú gőzkazán üzemelt, 0,4 bar üzemi nyomáson. A kazánok teljesítménye 700 kW/dbW (az összes teljesítmény 2800 kW). A kazánházban 3 db, egyenként 2,5 m3 űrtartalmú használati melegvíztároló és három NT 250-2000 típusú, Fűtőber gyártmányú hőcserélő üezemelt. A gőz földalatti csatornában jut el a börtönépületekbe.
Napjainkban az akadálymentes közlekedés lehetősége nem csak sokak mindennapjait könnyíti meg, de már-már alapvető elvárás is. Jelenlegi szabvány szerint az alacsony küszöbök élik virágkorukat, de egyre népszerűbbek a padlószintű megoldások is. Kérdés azonban, hogy ezek amellett, hogy esztétikus látványt nyújtanak, vajon műszakilag is megbízhatók-e? A GEALAN legújabb fejlesztése választ a kérdésre!
Az elmúlt évek gazdasági változásai jelentős áremelkedést hoztak az élet szinte minden területén, aminek következményét pedig saját bőrünkön, vagy éppen otthonunk energiaköltségein is érezzük. Mivel csökkenthető vagy védhető ki a rezsiköltségek okozta kellemetlen meglepetés? A MATERIX Építőanyag-szakkereskedések tanácsadói segítenek abban is, ha hőszigetelnénk.
Az építkezések és felújítási munkák végeláthatatlan folyamatnak tűnhetnek és gyakran valóban azzá is válnak. A munkálatokkal eltöltött idő és költségek könnyen elrugaszkodhatnak az első elképzelésektől és ezt sok esetben a rossz sorrend felállítása vagy a kevésbé szerencsésen megválasztott anyagok használata is eredményezheti. Összeszedtük a MATERIX Építőanyag-szakkereskedések szakértői tippjeit a helyes lépésekről, hogy minél kevesebb buktatóval találkozzunk.
A digitális fejlesztések rohamosan hódítják meg a különféle iparágakat, melyek alól az ablakipar sem kivétel. Egyre nagyobb ütemben jelennek meg ezen a területen is a mindennapi kényelmet szolgáló okos megoldások, melyek kompatibilis kiegészítői lehetnek otthonaink intelligens rendszereinek. Ugyanakkor napjaink drasztikus mértékben növekvő energiapiaci árai megkövetelik a felelős energia-felhasználását, melynek egyik alapvető eszköze nyílászáróink minőségében rejlik.
Ma már elavultnak számít az a nézet, hogy egy üveghomlokzatú épület nem lehet energiatakarékos, ahogy az is, hogy az üveg legfőbb feladata a fény beengedése vagy éppen annak korlátozása. Ugyanakkor egyre népszerűbb az a megközelítés, hogy a megfelelő üvegezés hozzájárul annak használói, a lakók vagy ott dolgozók komfortérzetéhez.
Nézzük az üveg és annak jelentősége mögé.