1. Energiafogyasztás optimalizálása – mesterséges intelligencia a hőszigetelés helyett?
Az okostermosztátok ma már nemcsak időzíthetők, hanem képesek tanulni is. Észlelik, mikor vagyunk otthon, mikor nincs szükség fűtésre, és alkalmazkodnak a külső hőmérséklethez is. Egyes rendszerek például összeköttetésben állnak az időjárás-előrejelzéssel, és előre „felkészítik” az otthonunkat a hidegre – de csak akkor, ha valóban szükséges. Ennek eredményeképp akár 20-25%-kal is csökkenthető a fűtésre fordított energia.
2. Árnyékolás, mint aktív szereplő az energiatakarékosságban
Az automatizált redőnyök és okosfüggönyök nemcsak a napsütést szabályozzák – együttműködnek a hőmérséklet- és fényérzékelőkkel is. Egy jól beállított rendszer napközben engedi be a meleget télen, nyáron viszont lehúzza a redőnyt, mielőtt a helyiségek túlságosan felmelegednének, csökkentve ezzel a klímaberendezések szükségességét.
3. Okos vízhasználat – több, mint csak csöpögésfigyelés
A víztakarékosságban is nagy szerepe lehet a technológiának: léteznek olyan rendszerek, amelyek érzékelik a szivárgást, lezárják a vízvezetéket, vagy épp szabályozzák az öntözést a talajnedvesség alapján. Egy okoskert például pontosan csak annyi vizet használ, amennyire valóban szükség van, eső után automatikusan szünetelteti az öntözést, ezzel literenként csökkentve a vízpazarlást.
4. Zöld energia + okosvezérlés = ideális páros
Az okosotthonok tökéletesen együttműködnek a megújuló energiaforrásokkal. Ha például napelemes rendszer működik a házon, a vezérlőegység felismeri, mikor termelünk felesleget, és akkorra időzíti a nagyobb fogyasztókat – például a mosógépet vagy az elektromos autó töltését. Ezáltal maximalizálható az önellátás, és minimalizálható az energiaszolgáltatótól vásárolt áram mennyisége.
5. Hulladékcsökkentés okoseszközökkel? Igen!
Talán meglepő, de ma már léteznek okoshűtők is, amelyek jelzik, ha egy élelmiszer lejárni készül, vagy emlékeztetnek, mit kellene előbb elfogyasztani. Így csökken az élelmiszerpazarlás – ami világszinten az egyik legnagyobb környezeti probléma. Egy okoshűtő vagy kameraszenzoros tárolórendszer segíthet abban, hogy tudatosabban főzzünk és vásároljunk.