Jump to content

Ilyen a modern típusház: igényre szabva gyorsan épül (x)

2023. 11. 21. 13:05

Mi alapján mondhatjuk egy építési módról, hogy energiatakarékos? Sok más tényező mellett manapság a gyors építés, a kevés élőmunka igény vagy a csekély építési hulladék mind hozzájárulhatnak ennek megítéléséhez. Ezek éppenséggel az előregyártott betontechnológia jellemzői. A technológiával készülő épületek a megfelelő téli- és nyári hővédelmet is kínálják. Vadonatúj eljárás ez, amely csak felületesen szemlélve hasonlít a ’80-as évek házgyári paneljeire.

 
 

Az elmúlt, lassan egy évtizedben egyre jobban érzékelhető munkaerőhiány, valamint az építőanyagok- és munkadíjak kalkulációját nehezítő bizonytalanságok teret adtak a gyors építkezést támogató, és a költségvetés legalább egy részének kézben tartását kínáló építési módoknak.

Ilyen az előregyártott betonelemekből történő építés is.

Jóllehet 15 éve még sokan visszarettentek volna a ’80-as éves házgyári építkezéseihez ma már talán látványában sem hasonlító panelektől. Mára sem a szakemberek, sem az építtetők nem azonosítják a modern előregyártott betontechnológiával épülő családi házakat az elavult technológiával készült épületekhez. Sőt, a megkérdezett, építkezést, felújítást tervezők is inkább az előnyeit látják, minthogy a hasonlóságot hátránynak gondolnák – ez derült ki az építészek és építkezők körében a közelmúltban lezajlott felmérésekből is.

És miért ne használhatnánk ki még jobban a technológia előnyeit pl. típusházak tervezése során, amelyek gyorsan és hangsúlyozottan igényre szabva nőnek ki a földből?

Már épülnek is ilyenek!

Ilyen a modern típusház: igényre szabható és gyorsan épül

Az említett felmérésben résztvevő potenciális építkezők inkább a pozitív kijelentésekkel azonosultak az előregyártott betontermékek és a munkaerőhiány összefüggései kapcsán: a gyors kivitelezés és a szakszerű építkezés lehetősége kerültek a rangsor elejére.

És valóban: a technológia ezen előnyei kézzelfogható, akár pénzben is kifejezhető hasznot jelenthet a családi házat tervezőknek. Az építkezés ugyanis nincs kitéve a kivitelezésekre jellemző csúszásoknak. Ennek oka a gyártás szigorú ütemezése, és szintén a gyári körülményekből adódóan annak a kisebb esélye, hogy a nem szakszerű, vagy ad-hoc megoldások az épület egyik legfontosabb részén, a legfőbb szerkezetek, falak, födémek esetén a későbbiekben gondot okozzanak.

Mindössze a válaszadók kb. tizede azonosult leginkább azzal a kijelentéssel, hogy ez a technológia biztos drágább, és hogy hozzá nem értőként nem használható. Utóbbi kijelentés valóban igaz. Az előregyártott betonelemekkel történő építéshez szükséges az a szaktudás, amelyet a gyártónál az erre vállalkozó kivitelező csapatok egynapos képzésen elsajátíthatnak. Ezek után azonban egy átlagos családi ház szakszerű, szerkezetkész megépítése mindössze 3-4 napot vesz igénybe, amelyhez egy, a munkát irányító szakemberre és néhány munkásra van szükség. Tehát a technológia valóban igen gyors.

A szakemberekhez hasonlóan az építtetők is egyre kevésbé azonosítják a modern előregyártott betontechnológiát a korábbi házgyári paneles építési móddal: 76 %-ban inkább hisznek az előnyeiben.

Mindössze 15 %-ra csökkent azok aránya, akik nem szívesen választanának egy így készült házat otthonul, mert az hasonlít a korábbi építési módhoz.

Az előregyártott betonelemekből építhető házakhoz társított gondolatok kapcsán is többen azonosulnak a pozitív, mint a negatívabb kijelentésekkel.

Így pl. a teljesen igényre szabható megoldást minden negyedik válaszadó tartotta előnyösnek, de a gépészeti előkészítéseket vagy magát az ezzel megoldható gyors és ütemezhető építkezést is sokan gondolják hasznosnak.

Típusházból egyedi

A felmérésben résztvevők elenyésző arányban gondolják úgy, hogy az előregyártás korlátozza a kreativitást, vagy az egyedi otthon kialakítását, de ennek ellenére még mindig él a típusházakkal kapcsolatosan az a tévhit, hogy egyenházakról van szó. Valóban tévhit, mert a modern típusházak szerepe és jelentősége teljesen más: gyakorlatilag ötletadóként szolgálnak. Így például a Leier Típusházak maximálisan a megrendelő igényeire alakíthatók, ám ebben az esetben olyan inspirációról van szó, amely az anyagi oldal megítélésében segít. A típusházak mellett ugyanis forintok is állnak, azaz az építkező korrekt tájékoztatást kap a számára szimpatikus típusház Leier anyagokból szerkezetkészre építésének költségeiről. Ezt a felmérésben résztvevők közel harmada a típusházak előnyei kapcsán tett kijelentések közül a leghasznosabbnak találta és további 24 %-nak tetszett, hogy a típusházakat inspirációként használhatja saját otthona megtervezéséhez.

És hogy milyen további előnyöket kínál a folyamatosan bővülő, 20 fölé emelkedett, különböző méretű és kialakítású Leier Típusházak választéka, arról itt olvashat bővebben. 

 

 
 
(Forrás: Szerkesztőség)