Hogyan építsük be?
A hagyományos ablakbeépítés esetén az ablakok és a falazat közötti rést pur-habbal töltik ki. Ez az anyag nem légzáró, így az ablakok körüli réseken keresztül lég és páravándorlás alakul ki. A légcsere már önmagában energiavaszteséget jelent, azonban a fő problémát az jelenti, hogy a lakótérben keletkező pára a hidegebb területeken (ilyen pl. ablakok környezete) az un. harmatpontot elérve lecsapódik. A hézagkitöltésre használt szigetelő anyag nedveségre érzékeny, így ennek hastására hamar elveszíti hőszigetelő képességét.
A RAL rendszerű beépítés ennek megfelelően két ponton javít. Tömítő szallag(ok) segítségével megakadályozza a légmozgást (légtömörséget biztosít) illetve megakadályozza a pára bejutását (és ezáltal lecsapódását) a szerkezetbe. Ezzel biztosítva hosszú élettartamot mind a szerkezetnek, mind a beépítési hézagba befújt hőszigetelő anyagnak.
A 'klasszikus' RAL beépítés két oldali (külső és belső oldali) tömítő szalagozással számol (ilyen megoldások láthatók a fenti képeken is). A belső oldali szalag lég- és párazáró tulajdonságú, míg a másiknak a külső oldali vízzárás mellett az esetlegesen bejutott nedvesség szabad távozását is biztosítania kell. Ahhoz, hogy a szalagok csatlakozása megfelelő lehessen, szükség van az egyenes, általában az ablak beépítése előtt már kivakolt falkávára, illetve az épületnek is lehetőség szerint száraznak kell lennie.
Beépítés előtt először a tokra kerül felragasztásra körbe a tömítő szalag, az ablak csak ezt követően kerül be a falnyílásba. Rögzítés és a purhab kitöltést követően a szalagokkal letakarják a beépítési hézagot, majd hézagmentesen csatlakoztatják azokat a falhoz.
A RAL beépítésnek alapvetően semmi köze a passzívházakhoz, ablakbeépítési alapkövetelmény (kellene, hogy legyen) a párazárás. Ennek ellenére (Magyarországon) sajnos ma még igaz az, hogy a hagyományos beépítéshez képest jelentős felára miatt szinte csak passzívházak esetében alkalmazzák. Viszont mivel a nyílászárók élettartamát és használati értéket jelentősen növeli, mindenképpen alkalmazni kellene.
(Amúgy passzívházak esetében a képeken ábrázolthoz képest általában más beépítési szituáció adódik, hiszen a korábbiakban megbeszéltek szerint az ablak ideális helye a falszerkezet előtt, a hőszigetelés vonalában van. Ilyen esetben, konzolos ablakbeépítésről beszélünk. Ekkor a külső oldali szalag már nem minden esetben helyezhető el.
Mivel ilyenkor is biztosítani kell a beépítési hézag külső oldali víz elleni védelmét erre általában az itt ábrázolt elvi megoldás helyett valamilyen vízzáró szigetelés (pld. EPM membránnal), vagy vízzáró, duzzadó habszalag alkalmazásával találkozhatunk.
Összefoglalásul elmondhatjuk, hogy az ablakbeépítés során minden esetben az alábbi hármas követelményrendszer teljesülését kell szem előtt tartani:
- Belső oldali lég- és párazárás,
- Hő- és hangszigetelés,
- Külső oldali vízzárás; csapóeső és szél elleni védelem.
holnaphaz.blog.hu/Kép forrása: FreeImages