Jump to content

Így változott a magyar elit luxusigénye

2016. 05. 21. 10:03

Helikopter-leszállópálya, ősfás rejtekhely, intelligens házvezérlés kényezteti őket.

A közvetítők szerint az igazi kuriózumok közül kevesebb mint tíz cserél gazdát évente, de a "legolcsóbb", pár száz milliós luxusingatlanok sem részesednek a teljes piacból többel, mint fél százalékkal.

Hivalkodó és rejtőzködő, hatalmas terekkel operáló, egyszersmind intimitásra törekvő is a luxusingatlanok és az értük rajongók világa. A rendkívül érzékeny közegben az ingatlanközvetítők is lábujjhegyen közlekednek, nehogy csorbuljon a beléjük vetett bizalom. Márpedig az utóbbira nagy szükség van ott, ahol százmilliók, milliárdok cserélnek gazdát.

Medence? Márvány szökőkút? Ősfás park? Mitől lesz egy ingatlan luxuskategóriás - kérdeztük az igencsak szűk piacon tevékenykedő ingatlanosokat, akik egyes számú értékmérőként egyöntetűen a hely szerepét hangsúlyozták. Budán a klasszikus Rózsadomb, a Gugger-hegy, a Naphegy, a Svábhegy, a Szabadság-hegy, a Gellérthegy és Citadella került szóba. Pesten a Bazilika környéke, a Szabadság tér, a Belváros és a Duna-part lehet a luxusingatlanok lelőhelye - állították a szakértők. Ugyanakkor abban is egyetértettek, hogy ezen túlmenően más támpontok is akadnak, ám egzakt meghatározást nehéz megfogalmazni a luxusingatlan definíciójához. Még az ár sem biztos pont a kategorizáláshoz, minthogy a nagy méretű, sokszobás ingatlanok is több száz millió forintot vagy akár milliárd fölötti értéket képviselhetnek anélkül, hogy luxusingatlanként tartanánk számon őket.

Nincs otthon? Nem baj, akkor is mindent szemmel tarthat

Az intimitást említi elsőként az ismérvek között az Engel & Völkers luxusingatlanok értékesítésére specializálódott nemzetközi tanácsadó iroda, mondván: a több ezer négyzetméteres kertek, a parkok és a hatalmas belső terek a kíváncsi szemek előli rejtőzködés biztosítékát jelentik. A Svábhegy tetején álló nagy rezidenciák, tágas kertekkel körülvett villák nem véletlenül népszerűek a luxusingatlanok néhány tucat szereplős vevőkörében. Elengedhetetlen a legkorszerűbb anyagok, gépészeti berendezések, technológiák, elektronikai szerkezetek alkalmazása, az automatizálás, az intelligens házvezérlés. A régi ingatlanok akkor szállhatnak ringbe, ha a felújításuk, korszerűsítésük kiterjed a legújabb technika beépítésére. Komoly fejlődést látnak a vevők energetikai és környezettudatossága területén. Emellett a biztonsági berendezésekre is kiemelt figyelem jut.

Időjárás-vezérelt árnyékolástechnikáról, süllyesztett, gombnyomásra kiemelkedő konyha- és a fürdőtechnikai berendezésekről is beszélnek a szakértők. Ezek önmagukban is milliós nagyságrendű tételt jelenthetnek. Ugyanakkor a beltéri úszómedence ma már nem kap akkora hangsúlyt: az utóbbi években változott a trend, mára a sportolás közösségi programmá vált, megjelentek olyan szereplők, akik a a saját uszodánál jobban preferálják az elitklubokat, a közösségi helyszíneket - mondta az Engel & Völkers.

Rutai Gábor, a Duna House vezető elemzője a luxuskategóriával szembeni elvárások változása kapcsán megerősíti, hogy ma már nem elég medencét, szaunát, kandallót építeni ahhoz, hogy igazi luxusingatlannak hívhassunk egy házat. Sokkal tágabb, szerteágazóbb feltételeket kell teljesíteni e jelző megszerzéséhez. Fontosak az építészeti megoldások, a külső-belső egyediség - mind az anyaghasználatban, mind a kialakításban. A kötelező extrák közé teszi a magas fokú automatizálást , a megújuló energiák felhasználhatóságát.

Az exkluzivítás választja el a luxust a felső kategóriától

A csendet, a zavartalanságot, az adott utca presztízsértékét emeli ki Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője. A felső kategóriás és a luxusingatlanok között leginkább az exkluzivitás jelenti a határvonalat, a prémium színvonal ugyanis behozhatja a legmodernebb eszközöket az ingatlanba, de attól az még nem lesz kivételes, ami a luxus egyik kritériuma - jegyzi meg Déry, aki a belső úszómedencét alapfelszereltségnek tartja és döntőnek az alkalmazott uszodatechnikát. Egyszerűen szólva egy luxusháznak vagy -lakásnak mindenből extrát kell nyújtania - fogalmazza meg a definíciót.

A napi.hu cikke. Kép forrása: FreeImages