Az energiatakarékos lakásszellőztetés lassan, de biztosan megtalálja az útját, és már sokan vannak, akik tudják, mennyire fontossá vált ez az épületgépészeti ágazat, és ennek megfelelően nagyobb figyelmet fordítanak rá.
A szellőzési hőveszteség energiamérlegen belüli magas aránya lehetővé tette, hogy nagyobb beruházási költségű szellőztetési rendszerek betervezésére kerüljön sor, már a családi házas projektekben is.
A szellőztetés mennyiségét, és így a rendszer alapvető méretét, teljesítményét jellemzően a lakók számához, a lakástérfogatra vonatkozó óránkénti légcsereszámhoz, és az egyes helyiségekre ajánlott szellőzési intenzitáshoz választjuk ki.
Mivel a szellőztetési igényt adó paraméterek dinamikusan változnak, a szellőztetésnek is követnie kell azokat. Ebben természetesen a jó hatásfokkal szabályozható EC meghajtású ventilátorokkal ellátott központi gép a kulcsszereplő. A másik fontos elem a vezérlés, amely szenzorokkal érzékeli a levegő paramétereit (pára, CO2, VOC) és átállítja a szellőzés intenzitását (1. ábra).
Télvíz idején azonban még a legjobb, páraérzékelős vezérlések ellenére is előfordulhat, hogy „elfogy” a víz a levegőből. Ez természetes folyamat: kint, bár a relatív nedvességtartalom nagy, de hideg a levegő, ezért az abszolút nedvességtartalom csekély. Ha ezt a levegőt a szellőztetéssel bejuttatjuk a lakásba és felmelegítjük, túl száraz lesz a komfortos légállapotnak megfelelő szinthez képest. Mivel télen többet tartózkodunk otthon, a szellőzést kevésbé foghatjuk vissza, így a száraz légállapot nagy valószínűséggel jelentkezni fog.
További részletek az Épületgépész Magazin 2014/7-8-as számának nyomtatott változatában található./Kép: FreeImages
Napjainkban az akadálymentes közlekedés lehetősége nem csak sokak mindennapjait könnyíti meg, de már-már alapvető elvárás is. Jelenlegi szabvány szerint az alacsony küszöbök élik virágkorukat, de egyre népszerűbbek a padlószintű megoldások is. Kérdés azonban, hogy ezek amellett, hogy esztétikus látványt nyújtanak, vajon műszakilag is megbízhatók-e? A GEALAN legújabb fejlesztése választ a kérdésre!
Az elmúlt évek gazdasági változásai jelentős áremelkedést hoztak az élet szinte minden területén, aminek következményét pedig saját bőrünkön, vagy éppen otthonunk energiaköltségein is érezzük. Mivel csökkenthető vagy védhető ki a rezsiköltségek okozta kellemetlen meglepetés? A MATERIX Építőanyag-szakkereskedések tanácsadói segítenek abban is, ha hőszigetelnénk.
Az építkezések és felújítási munkák végeláthatatlan folyamatnak tűnhetnek és gyakran valóban azzá is válnak. A munkálatokkal eltöltött idő és költségek könnyen elrugaszkodhatnak az első elképzelésektől és ezt sok esetben a rossz sorrend felállítása vagy a kevésbé szerencsésen megválasztott anyagok használata is eredményezheti. Összeszedtük a MATERIX Építőanyag-szakkereskedések szakértői tippjeit a helyes lépésekről, hogy minél kevesebb buktatóval találkozzunk.
A digitális fejlesztések rohamosan hódítják meg a különféle iparágakat, melyek alól az ablakipar sem kivétel. Egyre nagyobb ütemben jelennek meg ezen a területen is a mindennapi kényelmet szolgáló okos megoldások, melyek kompatibilis kiegészítői lehetnek otthonaink intelligens rendszereinek. Ugyanakkor napjaink drasztikus mértékben növekvő energiapiaci árai megkövetelik a felelős energia-felhasználását, melynek egyik alapvető eszköze nyílászáróink minőségében rejlik.
Ma már elavultnak számít az a nézet, hogy egy üveghomlokzatú épület nem lehet energiatakarékos, ahogy az is, hogy az üveg legfőbb feladata a fény beengedése vagy éppen annak korlátozása. Ugyanakkor egyre népszerűbb az a megközelítés, hogy a megfelelő üvegezés hozzájárul annak használói, a lakók vagy ott dolgozók komfortérzetéhez.
Nézzük az üveg és annak jelentősége mögé.