Mire jó egy intelligens sétapálca? Miért jó nekünk, ha erre is rásütjük az okos jelzőt és összekötjük az okostelefonunkkal? Elsőre ennek is annyi haszna van, min egy intelligens kenyérpiritónak, ami jelzést küld a telefonunkra, ha kész a kenyér. Nem teljesen haszontalan, de ettől okosnak nevezni kissé túlzás. Szerencsére a Smartcane valóban kiérdemelte ezt a napjainkban kissé agyonhasznált jelzőt.
Míg a legtöbben hatalmas TV-ket vagy kúszó, mászó, guruló robotokat hoztak a CES-re 2017-ben, addig egy kis francia startup a Dring Smartcane bemutatásával nyűgözött le minket. Az előző évezred mozgássegítő eszközét, a sétapálcát gondolták újra egy mai modern technológiával felvértezett eszközként. A Smartcane nem csak egy mutatósra sikerült sétapálca, de akár az életünket is megmentheti. Beépített szenzorjainak és kifinomult mesterséges intelligencia szoftverének hála elemezni tudja a felhasználó mozgási szokásait és ezek változásából akár előre is képes megjósolni a problémákat és figyelmeztetni minket még időben. Figyelmeztetés alatt pedig azt értem, hogy képes segítséget hívni. Bizony, ha már sétapálca kell az embernek, akkor jó eséllyel úgy el eshet, hogy fel se tud kelni és segítséget se tud hívni. A Smartcane esetében erre nincs is szükség. Az eszköz képes értesítést küldeni a GSM hálózaton keresztül a családtagoknak, ha a helyzet úgy kívánja. Nagy segítség lehet ez idős, otthon egyedül élő rokonaink egészségi állapotának figyelemmel követésére. Adja az ég, hogy ne legyen ilyesmire szükség, de mindig jobb félni, mint megijedni.
Külön kihívás lehetett eltalálni egy olyan designt, ami képes hordozni a kívánt technológiai megoldásokat, miközben könnyű és ergonomikus marad. Már csak ezért is elismerésünkre méltó ez a találmány.