Jump to content

Momo – Álmaink mindentudó intelligens lámpája

2017. 06. 20. 09:50

A Morpheos Team tervezett nekünk egy all-in-one szuperlámpát, a Momo-t. A Momo egy egyedülálló eszköz, amely azt állítja magáról, hogy képes összefogni otthonunk intelligens eszközeit, biztonsági rendszereit, intelligens központi egységeit és az intelligens világítását, ráadásul mindezt relatíve nagyon olcsón.

Amikor egy a Momo intelligens lámpához hasonló eszközzel találkozunk a Kickstarteren, akkor mindig felmerül kérdésként, hogy: oké, és akkor ez mivel tud többet, mint a többi? Mi különbözteti meg a versenytársaitól?  Mit ad nekünk ez az eszköz a mindennapokban? Ehhez először is meg kell néznünk, hogy micsoda is a Momo.

A Momo rendeltetése, hogy a központi egységek központi egysége legyen. Egy igazi szuper-hub önálló biztonsági funkciókkal, mint például arcfelismerés, mozgásérzékelés és intelligens hangfelismerés, ráadásként saját mesterséges intelligenciával. A Momo egy olyan all-in-one rendszer, ami szinte minden féle-fajta intelligens kütyüvel szót tud érteni. A kompatibilitási listán szerepel az Amazon Echo, a Google Home, a Nest, a Philips, a Samsung, az Ario, az Ecobee, az LG, az IFTTT és  még sorolhatnánk, de már ebből a pár névből is látszik a lényeg: egy letisztult, esztétikus formájú okoslápába bujtatott szuperasszisztenssel van dolgunk, ami mindent tud, amit egy mai intelligens virtuális asszisztenstől elvárhatnánk, csak még közben egy csomó biztonsági funkcióval is bír.

A Momo folyamatosan tanul mellettünk. A mesterséges intelligencia megtanulja a szokásainkat, preferenciáinkat és automatizálási javaslatokat tesz, hogy még kényelmesebbé tegye az életünket.  Kamerája 360 fokban lát és követi a mozgást, legyen világos nappal vagy sötét éjszaka. Beállíthatjuk, hogy mozgás érzékelése esetén elkezdjen rögzíteni a 16 GB-os belső tárhelyére, miközben figyelmeztető jelzést vagy akár képet, videót küld a telefonunkra. Ebből a szempontból nézve önálló biztonsági rendszerként is helyt tud állni, de igazi ereje abban rejlik, hogy bármilyen más intelligens biztonsági rendszerrel szinkronizálható.

Az eszköz a teljeskörű védelem nevében füst és szénmonoxid érzékelővel is rendelkezik. Ezen felül figyeli a hőmérsékletet, a páratartalmat és a hangokat. Utóbbi intelligens hangfelismerést jelent. Mondjuk a beállíthatjuk, hogy a betörő ablaküveg hangjára jelzést kapjunk a telefonunkra. A beépített kamerával és mikrofonnal videóhívásokat is kezdeményezhetünk. A család minden tagjának külön profilt állíthatunk be, amit az eszköz arcfelismerő rendszere véd le. A Momo nem csak a szóban kiadott utasításainknak engedelmeskedik, de fejlett szenzorjainak hála bizonyos mértékű gesztusvezérlést is lehetővé tesz. Gondoljunk itt az okoslámpáktól megszokott dolgokra. Egy kézmozdulattal állíthatunk a lámpa fényerőjén vagy válthatunk a világítási módjai között.

Anélkül, hogy jobban belemennénk a részletekbe, ez a lámácska olyan, mintha fogtuk volna napjaink összes okoskütyüjét és egybegyúrtuk volna, ami szuper. Szuper, ha mindez tényleg megvalósítható azért a „potom” 700 dollárért, amit majd elkérnek érte. Viszont itt jön elő a másik fontos kérdés, ami fel szokott merülni a hasonló Kickstarter projekteknél: a kézhez kapott termék tényleg ilyen lesz? Tényleg tudni fogja mindazt, úgy és olyan formában, mint amit a fejlesztők itt megígértek? A Momo nagyon, de tényleg nagyon nagyot ígér, miközben rengeteg, ennek a töredékét és drágábban ígérő, közösségi finanszírozású projekt se tudta maradéktalanul megvalósítani a kitűzött céljait. Idén októberre kell elvileg elkészülnie az első daraboknak. Ha tényleg mindent tudni fog, amit itt megígértek nekünk, akkor valóban egy egyedülálló, úttörő berendezéssel lesz dolgunk, de ez a mi szemünkben egyelőre egy jó nagy „ha”.

(Forrás: kickstarter.com / thegadgetflow.com Kép forrása: thegadgetflow.com)