Az okos otthon kifejezés az angol Smart Home-ból ered. Okos otthonnak az olyan épületeket, lakásokat nevezik, amelyeken belül a gépészet, a villamosság, a biztonsági rendszer, a villamos berendezések, a fűtésrendszer, a kényelmi megoldások működése egy rendszerről felügyelhető és szabályozható. Egy olyan egységgel, amelyet akár a telefonunkról is kezelhetünk, de mindenképpen ellenőrízhetünk. Mindez egy egységet alkot és segíti a tulajdonost, hogy az épülete, lakása kisebb energia fogyasztást produkáljon, optimalizálja azt, vagy éppen ügyel a biztonságra (riasztórendszer), vagy megkönnyíti kényelmi szempontból a minennapjainkat (garázsajtó nyitás, intelligens konyhai megoldások, stb). A rendszert mi irányítjuk, mi tanítjuk, tehát nálunk azért nem okosabb .
Az alábbi kép segít megérteni és átlátni az okos otthon felépítését és szemlélteti a különböző egységek feladatait
Egy okos otthon három fő részből áll.
1. kommunikációs csatorna
- Ez lehet vezetékes vagy vezeték nélküli.
2. Perifériás eszközök
- érzékelők (szenzorok) és beavatkozók (aktorok), melyek feladata a környezet változásainak figyelése (szenzor feladata) és a központi vezérlő egység által adott instrukciók végrehajtása (aktorok feladata).
3. központi vezérlőegység
- végrehajtatja a feladatokat (világítás, ajtónyitás, klimatizálás vezérlés stb.) az aktorokkal.
Az okos otthon vezérlése több módon lehetséges:
Kézi vezérlés alapján, időponthoz kötve, valamint a külső környezeti hatások alapján.
Remélhetőleg a fentiekkel kicsit sikerült közelebb hoznunk az okos otthon kifejezést és magát a témát is, bővebb információt pedig az interneten akár magyar, akár idegen nyelven meg lehet találni (például itt), hiszen lassan már ha akarjuk sem tudjuk kikerülni ezt a témát.