A szállásadóknak joga van tulajdonukat biztonsági berendezésekkel és megfigyelőrendszerekkel védelmezni. Ez tiszta sor, sőt ajánlani is szoktuk. Ellenben a neten is keringenek bőséggel olyan történetek, ahol bizony csúnyán visszaélnek ezzel a joggal, hovatovább két lábbal gázolnak bele a vendégek privát szférájába. Mindenezek fényében nem csoda, hogy az egyszeri nyaralni vágyó dolgos embernek átfut a fejében, hogy vajon amikor elmegy zuhanyozni a kivett lakosztály megfelelő helyiségébe, akkor vajon egyedül van-e, vagy a fél internet is megy vele.
Az első, hogy az Airbnb és a hozzá hasonló nyaraló oldalak el kell hogy várják a szállásadóktól, hogy azok tájékoztassák a vendégeinket az esetlegesen kihelyezzett megfigyelő eszközökről. Ez sok esetben teljesen korrekt és elfogadható módon történik meg, amivel nincs is gond, sőt még extra védelmet is jelent nem csak a szállásadónak, de a szállást kivevő személynek vagy személyeknek is. Megfigyelő eszköznek minősül minden hang, videó vagy akár csak kép készítésére alkalmas eszköz. Ilyeneket, bár kézenfekvőnek tűnik egy normális ember számára, de szigorúan tilos kihelyezni olyan helyekre, mint a fürdőszoba, hálószoba vagy más privát hasonló privát övezetek.
A tájékoztatási kötelezettség ellenére biztosra vehetjük, hogy lesznek, akik trükközni próbálnak és „elfelejtenek” szólni a rejtett kamerákról és hasonló huncutságokról. Megtehetjük, hogy naivan, érkezéskor rákérdezünk, hogy na de ügye tényleg semmi ilyen nem lesz itt elrejtve, de célravezetőbb, ha mi magunk is utána járunk.
A rejtett megfigyelő eszközök felderítésének egyik és talán legegyszerűbb módja, ha alaposan körül nézünk. Ez egyébként se árthat, hiszen extrém esetben egy ottfelejtett jegesmedve is ránk vetheti magát az ágy alól, amit simán elkerülhetünk, ha még érkezéskor szépen átnézünk mindent. Másrészt sok berendezés könnyen felderíthető egy kilogó USB kábel vagy egy a napfényben megcsillanó lencse végett.
Ha igazán biztosra szeretnénk menni, akkor viszont válasszuk a profik útját és használjunk rádiófrekvencia detektort (röviden RFD). Igen, ez egy létező dolog, ilyen nem csak a kémfilmekben van. Valóban van rá lehetőség, hogy felderítsünk magunk körül minden olyan eszközt, ami Wi-Fi vagy Bluetooth kapcsolat segítségével küld és fogad adatokat. Márpedig napjaink rejtett kamerái pontosan ezeket az adatkapcsolati módszereket használják, lévén a kábelek lebuktatnák őket, ahogy azt fentebb is írtuk. Amennyiben tényleg aggódunk amiatt, hogy megfigyelnének minket, úgy mindenképpen érdemes beszerezni egy ilyen eszközt. Amazonon tucatjával találni belőlük és úgy 80 dollártól kezdve már egész korrekt eszközökre lelhetünk. Aztán ha átnéztük egy ilyennel a szállásunk, akkor már tényleg nincs más hátra, mint élvezni a vakációt.