A hangvezérelhető technológia jó móka, különösen, ha szót tudunk vele érteni. Ennél fogva nem árt tudni, hogy ha a karácsonyra kapott Google Home hangszórót munkára szeretnénk fogni, akkor milyen parancsok is állnak hozzá a rendelkezésünkre.
Kezdjük az alapokkal. a Google Home esetében, (akárcsak az okostelefonoknál) Google Asszisztens megidézése a „Hey, Google” vagy az „OK, Google” felkiáltással történhet meg. Itt érdeme tudni, hogy ha a fiókunkhoz kapcsolt okostelefon és az okoshangszóró is hallótávolságon belül van, választ akkor is csak egy eszközről fogunk kapni.
A Google Home asszisztens egyik nagy vívmánya, hogy lehetőséget ad egy sor kérdés feltűzésére és azok kontextusának értelmezésére. Például eszünkbe jut egy zene és szeretnénk meghallgatni az egész albumot, de nem tudjuk az előadót vagy az albumot, csak annak az egy számnak a címét. Ekkor megtehetjük, hogy a „Hey Google, play <szám címe>” parancs után odadörmögjük még a "OK, Google, what album is this from?" és a "Hey, Google, play that album." parancsokat is. Ekkor bár nem mondtuk meg az album nevét, de a mesterséges intelligencia érteni fogja, hogy mit akarunk és szépen le fogja tudni nekünk játszani az egész albumot.
További alap parancsok:
- Segítség kérés: „OK, Google, help”
- Hangszabályozás: „OK, Google, turn it up” vagy használható az "OK, Google, Louder" vagy az "OK, Google, Turn it to <1-11>."
- Leállítás, megállítás, elnémítás: "OK Google, stop," "Pause" vagy "Be quiet."
A Google okoshangszórója számol is helyettünk. Megkérdezhetjük tőle, hogy hány liter 4 gallon, de összead és szoroz is nekünk. Egészen addig, még az OK, Google parancsot követően angolul el tudjuk neki mondani a kérdésünket, addig mindenféle alapvető matematikai, mértékegységváltási és valutaváltási feladatot megold, amit egyébként a Google kereső is tudna.
Ugyanez igaz az időre is. Az „OK Google, what time is it?” parancs a legalapvetőbb, de azt is megkérdezhetjük tőle, hogy mennyi az idő Kínában vagy Londonban és nem maradunk válasz nélkül. Ugyanide tartozik a különféle emlékeztetők, időzítők és ébresztők beállítása. Még külön szundikálási ébresztőt is beállíthatunk a "OK, Google, snooze alarm" paranccsal, de akkor se hagy minket cserben a virtuális segéd, ha húst sütünk és szeretnénk, ha valaki ránk szólna, amikor már rá kell nézni.
Ha pedig már a sütés főzéséné járunk, akkor jöhetnek a receptes parancsok. Az "OK, Google, how do I make <étel neve>?” paranccsal rögtön hozzáférhetünk egy-egy étel népszerű repcéjéhez, ami akkor is kaporra jön, ha először csinálnánk valamit, de akkor is, ha egyszerűen csak elfelejtettük már, hogy mi is kell ahhoz az ételhez.
A Google Home egyébként is segít emlékszik helyettünk, ha megkérjük. Az „OK, Google, remember <megjegyzendő dolog>” paranccsal eltárolhatunk egyszerű információkat, amiket később vissza is tudunk kérdezni az eszköztől. Hogy megjegyez-e nekünk így például jelszavakat? Simán. Hogy érdemes-e így tárolni a jelszavainkat? Az már nem annyira biztos.
A Google asszisztens sajna még nem igazán nemzetközi, ha nyelvekről van szó, de amit a Google fordítóra rábíznánk, azt nyugodtan rábízhatjuk a virtuális segédre is. Egy-egy szó, vagy egyszerűbb mondatok fordítása a "OK, Google, how do you say <fordítandó szó> in <célnyelv>?" paranccsal történhet.
Mégis milyen Google kütyü lenne, ami nem képes nekünk keresni? Szavak jelenésére, emberekre, tényekre, betuzésre, gondolatokra, állatok hangjára, helyekre, távolságokra, éttermekre, üzletek nyitva tartására, idézettekre, szerzőkre, feltalálókra és lényegében mindenre rákérdezhetünk, amit egyébként a Google keresőjébe pötyögnénk, csak használjuk az OK, Google varázsigét.
Igazából nehéz olyan területet találni, ahol a Google Home ne lehetne a segítségünkre az utazásaink megtervezésétől az időjárás előrejelzésen át az aktuális mozi műsor kínálat lekérdezéséig, de ami igazán érdekes itt számunkra azok az okosotthon és okoskütyü integrációs parancsok. A Google Home már több mint 1000 különféle eszközzel és több mint 150 márkával kompatibilis, köztük a Lifx, a TP-Link, az August és még sok más ismerős névvel. Jöjjön is néhány idevágó parancs:
- Okosvilágítás fel/le kapcsolása "OK, Google, turn on/off my lights."
- Okosvilágítás fenyérjéének szabályozása: "OK, Google, dim my lights to <%>."
- Okosvilágítás színének változtatása: "OK, Google, turn my lights [szín]."
- Nest termosztát vezérlés: "OK, Google, turn the temperature to [hömérskélet]."
- August Smart Lock vezérlés: "OK, Google, lock the front door."
- Logitech Harmony TV vezérlés: "OK, Google, turn on the TV."
- Logitech Harmony TV csatorna váltás: "OK, Google, turn the TV to the <csatorna neve> Channel."
- Az ITTT kompatibilitásnak hála, bármilyen a szabványt használó eszköz számára előállíthatók egyéni parancsok
A Google Home az okostelefon tulajdonosoknak is nagy segítség. A Google segédje ismeri a telefonkereső szolgáltatást, valamint képes felhívni nekünk bárkit, aki a telefonkönyvünkben található.
- Google, call [kontakt neve]"
- "OK, Google, hang up."
Bár mondhatnánk, hogy na igen, most jól összeírtuk, hogy mire is képes a Google Home, de valójában ezzel a néhány főbb tevékenységnek és alap parancsnak a felsorolásával csak a jéghegy csúcsát kapargattuk. Minden bizonnyal még hosszú oldalakon át lehetne sorolni a különféle parancsokat és tevékenységeket, de mire a végére érnénk, már megint újabbakkal bővülne az asszisztens repertoárja. Angol nyelv készség szintű használata mellett gyakorlatilag bármiben kérhetjük a Google Home segítségét, persze az igazi az lenne, ha az anyanyelvünket használva kiadott parancsokat is értené, de erre még valószínűleg sokat kell várni.