Az Internet of Things egyik fő célja, hogy könnyebbé és kényelmesebbé tegye az emberek életét. Erre jó példa lehet az intelligens parkolási rendszer, ahol a felhasználó saját készülékéről, egy mobilappon keresztül menedzseli a folyamatot. Az Egyesült Államok számos városában működnek már a parkolóautomatákat és a közlekedési lámpákat irányító, internetre csatlakozó okoseszközök.
Világszerte terjedőben van a smart city koncepció, és ezekből egyre több lesz az elkövetkező években. A Föld népességének növekedésével az okosvárosok hozzájárulhatnak az életszínvonal javításához, az urbanizáció káros folyamatainak csökkentéséhez, valamint segítenek az idő- és pénzmegtakarításban.
Beépül az egészségügybe
Az okostechnológiát is hasznosító hordozható eszközök és a fejlődő kórházi szolgáltatások már az elmúlt években is sokat tettek az egészségügyi ipar fejlesztéséért. A technológiára épülő mobilos applikációk használatával például a betegek akár saját egészségi állapotukat is monitorozhatják.
A fejlődés azonban nemcsak az átlagfelhasználót érinti, hanem a teljes szektorban látványos fejlesztéseket hozhat. Az IoT-technológia az orvosok, kórházak és a biztosítók számára a többi között költségcsökkentést, fejlődő terápiákat, gyorsabb diagnózisokat vagy proaktív kezeléseket kínál.
A gyártásban is kulcsszerepe van
Újabb terület, ahol az IoT-technológiának már bérelt helye van – sőt az üzleti szektor és a gyártóipar a 40,2 százalékos részesedéssel az internethez kapcsolódó eszközök legnagyobb felhasználói.
Az egymással összekapcsolódó IT-termékek rendszere például olyan szenzorokat használ, amelyek segítenek a hardvert érintő problémák felismerésében. De a gyári dolgozók számára is könnyebbség lehet, ha munkájukhoz viselhető fejlesztéseket használhatnak, vagy valós időben hozzájuthatnak az egyes helyek biztonsági- és munkaállapotát jellemző adatokhoz.
A várható fejlődés hozzájárulhat a munkakörnyezet biztonságosabbá tételéhez, segíti a készletnyilvántartást és az innovációs beruházásoknak köszönhetően idő takarítható meg.
Az energiamenedzsment sem maradhat ki
A energiamegtakarítás egyik kulcstényezője az energiafogyasztás valós idejű, minél pontosabb követése. A szenzoros mérésekről a mobilapplikációk értesítéseket, elemzéseket küldenek, így a fogyasztó egyből jobban átlátja, hogy hol történik energiapazarlás vagy váratlanul kiugró áramfogyasztás. Ezek alapján pedig jobban kézben tarthatják a háztartási energiafelhasználást, és így a költségeket is.
Ahogy a világ energiaigénye soha nem látott mértékben emelkedik, a felhasználás kontrollálására – mind mikro-, mind makroszinten – jól jönnek az IoT-vel megtámogatott eszközök és alkalmazások - írja az iotzona.hu.