Jump to content

Így vezérelhetjük távolról otthonukat

2016. 09. 28. 10:19

Az okos házak vagy okos otthonok attól okosak, hogy távolról vezérelhetjük őket. Hiszen az alapkoncepció az, hogy intelligens rendszerek segítségével összekapcsolódhassunk az épületben, lakásban található elektromos vagy elektromosan irányítható berendezésekkel és irányíthassuk azokat.

 

A mobiltelefonok elterjedésével mindez kézenfekvővé vált, hiszen szinte mindenkinek ott lapul a zsebében egy okos telefon. Többnyire már mobilnet is rendelkezésére áll a felhasználónak, innentől kezdve pedig már csak újgyakorlat az otthonunk vezérlése. Az épületautomatizálási rendszerek mindegyike beépített webserverrel rendelkeznek amit vagy modulárisan a webserver tartalmaz vagy külön egységként kell integrálni az intelligens rendszerbe.

Az intelligens rendszerek az egyes alrendszerek által válnak kompletté. Ilyen alrendszerek lehetnek a háztartási berendezések rendszerei, az épületgépészeti rendszerek vagy az olyan irányításra alkalmas eszközök mint okostelefonok, táblagépek vagy smart TV-k.

A felhasználók - tulajdonosok - számára ezek lehetnek a legfontosabb dolgok, melyeket irányításuk alá szeretnének venni:

- szabályozás és működés ellenőrzése
- kapcsolások és vezérlések irányítása
- szabályzások paramétereinek módosítása

Távoli kapcsolat az intelligens rendszerrel (rendszergazdák számára fontos lehetőségek)

- rendszer programozás és programok módosítása
- hibák feltérképezése és javítása
- eszközök cseréje és további eszközökkel való bővítés biztosítása
- szükséges firmware programok frissítése
- szoftverkarbantartás

Az okos otthonok vagy intelligens házak alapvető céljai a következők lehetnek:

- vezérlés - készülékek vezérlése azaz ki és be kapcsolás
- szabályzás - az egyes funkciók indítása, leállítás vagy módosítása
- ellenőrzés - funkciók vezérlése és szabályozás távolról, állapotok lekérdezése
- programozás - az intelligens épületautomatizált rendszerek távoli programozása

Egy okosház a benne kialakított intelligens rendszernek köszönhetően biztosítja, hogy a különböző részfunkciók többféle logikai kapcsolat formájában kombinálhatóak legyenek, így létrehozva egy olyan mesterséges intelligencia szintet amit már intelligens otthonnak nevezhetünk.
Összességében elmondhatjuk, hogy az épületautomatizálás legfőbb előnye mindazok mellett, hogy energiatakarékos, költség hatékony az, hogy a világ bármely pontjáról bármikor vezérelni tudjuk házainkat, épületeinket.

(Forrás: azokosotthon.hu, smarthome-magyarország.hu/ Fotó: cordia.hu)