A napjainkban a minket mindenfelől körülvevő elektronikai eszközök-képernyői teljes spektrumú fényt bocsátanak ki. Ezek az eszközök így tesznek reggeltől estig, ezért ha például az éjszaka közepén felébredünk, mert álmunkban egy briliáns ötletünk támadt és gyorsan le szeretnénk írni a gépünkbe, akkor gyakorlatilag percekig, próbál a szemünk magához térni a készülék vakító fényétől. Azon túl, hogy ez roppant kellemetlen, még egészségtelen is. Kutatók már régóta próbálják felhívni a figyelmet arra, hogy a képernyők által kibocsátott fény rendesen haza tudja vágni az alvási szokásainkat. Aki elalvás előtt gépezik, telefonját nyomkodja vagy ebook olvasót használ az már talán meg is figyelhette magán, hogy egyre nehezebben alszik el este, reggelente pedig egyre fáradtabban ébred. Ennek oka a készülékek kékes háttérvilágítása, ami úgy hat az agyra, mint a nappali fény. Szó szerint azt hiszi az agyunk, hogy nappal van, minek következtében egyre éberebbé válunk a csökkenő melatonin (alvási ciklust irányító hormon) termelés miatt.
A különféle techcégek már egy ideje dolgoznak rajta, hogy olyan szabályozási lehetőséget tegyenek lehetővé a készülékeik kijelzőjénél, hogy azoknál megszüntethessük az éjszakai alvásunkat összezavaró fénykibocsátást. Az Apple iOS rendszereinek ott van erre a Night Shift, a Google Android kütyüinek a Night Light, az Amazon termékeinél meg Blue Shade néven fut a dolog, de mind ugyan arról szól: megszabadulni a kék fénytől. A LED-ek gyártásával foglalkozó Soraa úgy gondolta, hogy nem elegendő, ha csak a kütyüknél oldjuk meg ezt a problémát és maga is belevágott egy olyan technológia fejlesztésébe, amivel az új Helia égőknél teljesen megszüntetheti az esti órákban zavaró spektrumba tartozó fénykibocsátást.
A Helia izzó az első a fogyasztói piacon, aminél gondoltak az éjszakai módra. Ez és az izzók kommunikálásának módja az, ami drasztikusan megtudja különböztetni a konkurens intelligens világítási rendszerektől a Soraa termékét. Ráadásul a kékfény kezelésének megoldása is egyedi módon történik. Még az éjszakai mód a legtöbb kütyünél annyit jelent, hogy egyszerűen lecsökkentik a kék fény erejét, addig a Helia égőknél ibolya fénnyel helyettesítik. Miért fontos különbség ez? Aki használt már valamilyen eszközön éjszakai módot, az tudja, hogy ilyenkor egy sárgás fénnyel fog világítani a képernyő a kék fény hiánya miatt. Ez egy égőnél annyira nem lenne szerencsés, ezért nagyszerű megoldás lila fénnyel helyettesíteni a kéket, hogy ne érezzük magunkat gyertyafénynél.
Ez az éjszakai speciális mód persze nem minden, ami különlegesé teszi ezt az izzót. A Helia okosizzó minden tud, amit csak egy mai modern és intelligens világítási rendszertől elvárhatunk, de azoktól mégis eltérően működik. A szokványos Wi-Fi kapcsolat helyett, a Helia égők az otthonunk elektromos vezetékein keresztül képesek kommunikálni egymással. Azért van másik lehetőség is. Az égőtest közepére egy úgynevezett Smart Snap modul vásárolható. Ebbe a modulba rejtett szenzoroknak hála tudja az égő például, hogy tartózkodik-e valaki éppen a szobában vagy sem és ezen keresztül képes csatlakozni más IoT rendszerekhez is. Szeretnénk az Amazon Echo Alexának adott hangutasításokkal irányítani a világítást? Megtehetjük. Meghitt vacsora a kedvesünkkel vagy egy jó kis házibuli? Különféle világítási profilokat hozhatunk létre és kedvünkre válthatunk közöttük az eltérő eseményeknek megfelelően. Arra is van lehetőség, hogy rábízzuk magunkat a gépi tanulásra. Ekkor a rendszer szép lassan megtanulja a világítással kapcsolatos szokásainkat és ezekhez elkezd magától alkalmazkodni.
A Soraa Helia égője már-már túl szép, hogy igaz legyen. Tényleg a jövőben járunk. A termék a tervek szerint valamikor 2017 tavaszán kerül forgalomba. Egy átlagos Dynamic White Br30-as Helia izzó 50 dollár lesz, a Smart Snap modulok darabjáért pedig 30 dollárt kell fizetnünk. Ezekből szobánként elég lesz egyet vásárolnunk. Ezen felül az izzók rendszerben működtetéséhez még tanácsos lesz beruházni egy központi vezérlőegységre. Ez lenne a Cloud Connect tartozék, ami ugyancsak 50 dollárért lehet a miénk.