Jump to content

Okos dolog-e hanggal vezérelni a bejárati ajtónk zárszerkezetét?

2017. 04. 06. 18:00

A Google Home hangszóró néhány napja új partnerek eszközeivel bővítette a támogatási listáját, köztük az August okoszárral, ami immár a hang alapú parancsainknak is engedelmeskedik. A kérdés csak az, hogy akarjuk-e?

Miért is ne akarnánk valami ilyen kényelmes és egyszerű dolgot, igaz? Mi szólhatna egy ilyen praktikus megoldás ellen? Hát például a biztonság. A Google Home támogatással az August lett az első olyan okoszár márka, ami mindhárom közismert hangvezérlést lehetővé tevő platformot támogatja. Ezek az Apple HomeKit, az Amazon Alexa és a Google Home lennének. A támogatás alapvetőn jó hír a felhasználóknak, az pedig még jobb, hogy nem kell elköteleznünk egyik rendszer mellett se magunkat, ha az August zárrendszeréről van szó.

Azért akad néhány megfontolandó kérdés. Az odáig oké, hogy szuper jó a hangunknak engedelmeskedő bejárati ajtó ötlete, de jó az nekünk, ha otthonunk elsődleges védelmi vonalát ilyen módon ki lehet iktatni? Az Amazon Echo termékek esetén Alexa képes parancsunkra nyitni és zárni az ajtót, de ehhez meg kell adnunk egy négy jegyű kódot. Ez egy fokkal jobb, mint ha nem lenne semmi ellenőrzés és csak úgy bárki kitudná nyitni egy szimpla paranccsal a bezárt ajtókat, de annyira nem is ér sokat, mivel hangosan ki kell mondanunk, így mindenki tudni fogja a kódot, akivel épp egy légtérben tartózkodtunk. Azon is el lehet elmélkedni, hogy bár Alexa külön Wi-FI hálózaton működik, mint a többi eszköz amivel kommunikál, de az iOS app-on keresztül gyakorlatilag bárhonnan vezérelhető rajta keresztül a hozzá kötött zárszerkezet.

A HomeKit kontrol Siri-vel egy kicsit más. Az Amazon Echo és a Google Home folyamatosan hallgat, de az Apple megoldásánál meg kell nyomnunk egy gombot, mielőtt Siri fogadná a parancsainkat. Az újabb iPhone készülékeknél Siri-nél is engedélyezhetjük a ’Hey Siri’ opciót, amivel elhagyható lesz a push-to-talk lépés, de a telefon mikrofonja úgy se fogja felvenni a hangunkat, ha néhány lépésre kerülünk tőle, míg az Amazon Echo vagy a Google Home az egész szobában hallgat minket. Magyarán így is úgy is csak közelről tudunk odaszólni Siri-nek az ajtó ügyében, viszont itt nem kell PIN kódot megadni, se semmilyen más plusz biztonsági lépést tenni, hogy kinyissuk a bejárati ajtónk. Ez bizonyos szempontból kényelmesebb és egyszerűbb, de egyszersmind kevésbé biztonságosnak tűnő megoldás.

A Google Home jelenleg egy kompromisszum. Az August okoszárral való kommunikációja nem igényel plusz biztonsági lépéseket és mégis nyugodtan használhatjuk a hang alapú parancsokat a zár vezérlésére, mert úgy se fogja tudni senki kinyitni velük a bezárt ajtónkat, még mi se. Jelenleg egyszerűen nem nincs ilyen parancs. A szezám zárulj már megy, de a szezám táruljra még várni kell. Az August valamikor még erre az évre ígérte, hogy meglesz a hang alapú feloldás lehetősége a Google Home rendszeréhez, már csak az a kérdés, hogy miként oldják majd meg.

Mindezek alapján érezhetjük azt, hogy a zárszerkezetek hanggal történő vezérlése nem maradéktalanul biztonságos, de ha jobban belegondolunk ez leginkább a felhasználótól és a felhasználás körülményeitől függ. Igazából semmivel se rosszabb ez, mint egy számjegy panelen beütni a riasztó kódját vagy bármilyen jelszót használni. Az igazi persze az lenne, ha a hangunk alapján azonosítani tudnák a kilétünket ezek a szerkezetek és ennek megfelelően kezelnék a jogosultságainkat az ajtó zárjának kezeléséhez. Talán már erre se kell sokat várni, addig pedig ne féljünk kipróbálni az új dolgokat, csak legyünk körültekintőek az alkalmazásukkor.

(Forrás: august.com)